Księżyc od dawna fascynował ludzi swoją srebrną tarczą rozświetlającą nocny mrok. Zaobserwowano, że wraz z jej zmiennością - powiększaniem się bądź zmniejszaniem - następują rozmaite zjawiska w przyrodzie. Kiedy nie było jeszcze naukowych laboratoriów, rybacy i rolnicy ustalali terminy połowów, siewów, zbiorów według faz Księżyca. Kobiety wiedziały, jaki dzień odpowiedni jest na pranie, a jaki na robienie przetworów lub suszenie ziół. Ja tez padłam ofiara tej fascynacji. Zaczęłam czytać na temat tego ciała niebieskiego sporo artykułów i po każdym moje oczy otwierały się coraz bardziej ze zdziwienia. Jednocześnie zadawałam sobie pytanie -dlaczego się o tym nie mówi głośno, dlaczego na temat księżyca i jego wpływu na przyrodę nie uczy się w szkole???????/ itd. Juz dawno zauważyłam ze po każdej pełni i nowiu zmienia sie pogoda. Energie księżyca maja wpływ na nasz nastrój,zdrowie ,aktywność.Im bardziej świadomie zdajemy sobie z tego sprawę tym większe korzyści możemy z nich czerpać. W ubiegłym roku dostałam książkę pt;"Kalendarz księżycowy dzień po dniu". Jest w niej sporo cennych informacji,praktycznych porad i wskazówek jak żyć w zgodzie z przyrodą. Oczywiście ze wszelkie informacje zawarte w kalendarzu należy traktować jako inspiracje a nie jako receptę na życie. Po rocznym używaniu kalendarza mogę stwierdzić ze zawiera niesamowitą wiedzę, oparta na latach praktyki przekazywanej pewnie z pokolenia na pokolenie.
Księżyc jest istotnym elementem naszego życia na ziemi., bowiem nie tylko oddziałuje na wody Ziemi (wyznaczając rytm przypływów i odpływów w morzach), ale oddziałuje także na wodę w ludzkim organizmie. A jak wiadomo stanowi ona podstawowy składnik ludzkiego organizmu. Szybko zauważono, że gdy tarcza zmienia swój kształt (powiększa się lub zmniejsza), reakcja biologiczna w środowisku jest niemal natychmiastowa. I tak, wedle tych obserwacji, wszelkie prace na roli czy nawet połowy ryb podporządkowano cyklowi Księżyca. Ludzie doszli do takiej wprawy, że bardzo dobrze wiedzieli kiedy np. ususzyć zioła czy zabrać się za produkcję przetworów. Tak samo jak ludzie, księżycowemu zegarowi podporządkowują się zwierzęta (zarówno morskie, jak te żyjące na lądzie). Wędrówki ptaków, a nawet odpowiednia chwila na budowę gniazda jest podporządkowana fazom Księżyca.
Cztery fazy księżyca od zawsze sa związane z inna forma energii, którą silnie odczuwają ludzie wrażliwi.
W okresie pomiędzy nowiem a pełnią Księżyca organizm ludzki jest najbardziej zdolny do samooczyszczania. Podobno w tym właśnie okresie zaleca się całodniową głodówkę, mającą poprawić ogólną kondycję a także zahamować rozwój wszelkich schorzeń. Moment ten uważany jest także za najlepszy na rzucenie nałogu lub wyzbycie się innych niepożądanych nawyków. Dzień ten jest odpowiednią porą na podcinanie chorych roślin, które później odrastają dużo zdrowsze i dorodniejsze. Podczas kolejnych dwóch tygodni (gdzie siedem dni stanowi jedną kwadrę), w czasie "powiększania się" tarczy Księżyca odnotowuje się największą skuteczność w działaniu rozmaitych środków pielęgnacyjnych czy odżywczych. Jest to więc najodpowiedniejszy moment na rozpoczęcie kuracji odbudowy zniszczonych włosów czy skóry (warto w tym okresie zażywać produkty bogate w witaminy). Najkorzystniej jest odżywiać się wtedy produktami o obniżonej kaloryczności, ponieważ w tym właśnie czasie dużo łatwiej przybrać na wadze. W miarę jak zbliża się pełnia, tworzą się coraz mniej sprzyjające warunki dla wszelkich operacji czy nawet drobnych zabiegów chirurgicznych, ze względu na obniżenie zdolności krwi do tworzenia skrzepów, obniża się także próg odczuwania bólu przy równoczesnym wzroście podatności na wszelkie infekcje. Dlatego nawet wizyty u dentysty w tym okresie nie są wskazane. W miarę zbliżania się pełni Księżyca, organizm ludzki szybciej się męczy, dlatego na ten okres nie wskazane jest wykonywanie cięższych prac fizycznych.
pełnia
W fazie pełni Księżyca, czyli w jego punkcie kulminacyjnym ( okrągłą tarczę na niebie), cała wcześniej tłumiona energia zostaje uwolniona. Wzrasta wtedy aktywność hormonalna (co tłumaczy rosnącą w tym okresie liczbę porodów; wpływa to jednak także na większą ilość popełnianych wykroczeń oraz przestępstw, w tym tych na tle seksualnym). Dla większości z nas okres ten przejawia się odczuwalnym silnym pobudzeniem, które wiąże się także z bezsennością czy kłopotami z zasypianiem. Brak snu może zatem tłumaczyć wzmożoną agresję czy drażliwość. Pogarsza się wtedy samopoczucie a nawet zdrowie psychiczne, a u lunatyków obserwuje się nasilenie objawów choroby. Ze względu na obniżoną krzepliwość krwi należy unikać operacji i zabiegów chirurgicznych. Wszelkie prace w ogrodzie, przede wszystkim przycinanie roślin może się źle skończyć. Jednak samo zbieranie ziół w tym okresie jest najefektywniejsze, ze względu na skumulowaną w roślinach energię i moc życiową.
księżyc malejący czyli okres 14 dni miedzy pełnia a nowiem
Po pełni księżyca tarcza księżyca zaczyna się stopniowo zmniejszać. Przez kolejne 14 dni, aż do nowiu (ten okres również dzieli się na 7 - dniowe kwadry), nasz organizm działa coraz sprawniej:
Wolniej tyjemy, mniej nas męczy praca fizyczna i umysłowa.
W tym czasie możemy się poddać wszelkim operacjom chirurgicznym oraz udać się do stomatologa. Z tego względu iż jesteśmy odporniejsi na ból, krzepliwość krwi jest znacznie lepsza i rany szybciej się goją.
Śmiało można również usuwać owłosienie, oczyszczać skórę u kosmetyczki, wycinać skórki i wzrastające paznokcie.Jest to czas sprzyjający walce z cellulitem
Przetwory dłużej zachowują dobry smak i świeżość,tkaniny lepiej się piorą, łatwiej schodzą plamy; nie trzeba stosować silnych odplamiaczy, które niszczą tkaninę, wypastowane buty dłużej pozostają czyste,skuteczniejsze, a także oszczędniejsze jest sprzątanie domu ,mycie podłóg i okien, pranie dywanów, bo brud schodzi łatwiej, bez stosowania silnie działających środków
Nów
W czasie NOWIU organizm wykazuje największą zdolność do oczyszczania się. Całodzienny post poprawia kondycję organizmu, powstrzymuje również rozwój chorób.
To najlepszy moment, by pozbyć się złych nawyków, np. zerwać z nałogiem.
Tego dnia możemy także przycinać chore rośliny, aby odrosły piękniejsze i zdrowsze. Przez następne 14 dni (okres ten dzieli się dodatkowo na 7 - dniowe kwadry), gdy Księżyc rośnie.
Najskuteczniej działają środki odżywcze i wzmacniające. Warto, więc dostarczyć włosom i skórze odpowiednich substancji, zażywać witaminy.
Dieta powinna być bogata w ożywcze składniki, ale niskokaloryczne, gdyż w tej fazie Księżyca szybciej przybiera się na wadze.
Im bliżej pełni, tym czas coraz mniej sprzyja operacjom, a nawet drobnym zabiegom chirurgicznym (np. przekłuwaniu uszu, wyrywaniu zęba). Zmniejsza się krzepliwość krwi, obniża wrażliwość na ból, rośnie natomiast podatność organizmu na infekcję;
Im bliżej pełni, tym szybciej w czasie wysiłku pojawia się uczucie zmęczenia. Cięższe prace lepiej planować na pełni.
Mam nadzieje ze nie zanudziłam czytelników mojego bloga. To są takie proste rzeczy na które w życiu codziennym mało kto zwraca uwagę. Dlaczego jednak nie korzystać z tej wiedzy i nie ułatwić sobie życia :-).
Kiedyś może w przypływie weny spróbuje Wam napisać o kalendarzu księżycowym i jego wpływie na rośliny. Jakże życie ogrodnika może być piękniejsze i prostsze, gdy pracuje w ogrodzie zgodnie z fazami księżyca :-))
Bardzo ciekawe informacje;) Część z nich wiedziałam ale dużo nowych rzeczy dowiedziałam się z Twojego posta;)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam